Altını Çizdiklerim

Bu sayfada sizlerle, okuduğum kitaplardan altını çizdiğim cümleleri ve sözleri paylaşıyor olacağım.

Binlerce kilometrelik bir yolculuk, tek bir adımla başlar. (Lao Tzu)

Denediğiniz zaman kazanabilir ya da kaybedebilirsiniz, ama denemediğinizde kesinlikle kaybetmişsinizdir. (Her Şey Seninle Başlar, syf. 20)

İnsan öğrenmeyi bıraktığı gün yaşlanır. (Henry FORD)

Negatif insanlara maruz kalmak, radyasyona maruz kalmak gibidir; kısa süreli düşük dozlara dayanabilirsiniz, ancak sürekli maruz kalmak sizi öldürür. (T. S. Eliot)

Konu sana ne olduğu değil, buna nasıl tepki verdiğindir. (Epiktetos)

Geçmiş ya da gelecekle ilgili endişelenmek yerine, şu anda olanı takdir etmeliyiz. (IKIGAI, syf. 159)

Kontrolümüzün ötesindeki şeyler için endişelenmek hiçbir şey kazandırmaz. Değiştirebileceğimiz ve değiştiremeyeceğimiz  şeylerle ilgili net bir algımız olmalı. Böylece olumsuz duygulara teslim olmamak için direnebiliriz. (IKIGAI, syf. 159)

Örneğin, çoğu insan her gün, sadece maaş alacağı günün uğruna işe gider. Yaptığı işten alacağı para onun için önemlidir. Bu insanlar cumartesi ve pazarı iple çeker. Bir ödül için çalışırlar ve bunun sonucunda işlerinden zevk almazlar. Mümkün olduğunca az şey yaparak ödülü almak isterler. Bu da işlerini iyice zorlaştırır ve yapabileceklerinin en iyisini yapmanın hazzını asla yaşayamazlar. (Dört Anlaşma, syf. 81) 

Kafaya takmamak kayıtsız olmak anlamına gelmez; kayıtsız olmanın sizi rahatsız etmemesi anlamına gelir. (Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, syf. 18)

Aslında nereye gideceğini bilmenden daha önemlisi kim olduğunu bilmen. Kim olduğunu bilirsen, gideceğin yer değiştiğinde ortalıkta dımdızlak kalmazsın ve nereye gideceğini çok daha iyi belirlersin. (Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, syf.19)

Başarının bir sırrı varsa bu, karşımızdakini görüş ve açısını kavrayarak, olayları bu açıdan görmektir. (Henry FORD)

%d blogcu bunu beğendi: