Tavsiye

Netflix ile Dil Öğren

Merhaba. Bu yazımda yabancı dil öğrenirken dizi veya film izleyerek öğrenmelerine katkı sağlayan kişilere çok faydalı olacak bir özellikten bahsedeceğim. Özellikle yabancı dil öğrenirken okumanın ve dinlemenin büyük bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Bu duruma öğrenmek istediğimiz dilde dizi veya film izleyerek katkı sağlıyoruz. Bunu yaparken de hangi dil üzerine çalışıyorsak, o dilde dinleyip ve altyazıları aynı dilde okumamız gerektiğini birçok dil uzmanı söylüyor. Peki sizde alt yazı okurken bilmediğiniz kelimeler için sürekli çeviri mi kullanıyorsunuz? Bu durum bir süre sonra çok yorucu olmaya başlıyor ve Türkçe alt yazıya dönebiliyorsunuz. Sizi bu durumdan kurtaracak bir özellik öğrendim. Bu özellik Netfilx’e ait ve Google bize bu özelliği ücretsiz sağlıyor. O zaman bu eklentiyi nasıl ekleyeceğimize bakalım. 

İlk olarak Chrome Web Mağazasını açıyoruz.

Gelen ekranda, arama yenine “Language Learning With Netflix” yazıyoruz. Çıkan uzantılardan işaretli olan uzantıyı Chrome ye ekle diyoruz.

Onayladıktan sonra kurulumun tamamlandığını gösteren bir ekran gelecek. Artık bu uzantıyı Netflix’ de kullanabilceksiniz. Netflix hesabınıza girdiğinizde otomatik olarak eklendiğini görebilirsiniz. Açtığınız bir dizi ve filmde ekrana gelen “Hoşgeldiniz: Lütfen kendi dilinizi seçiniz:”  uyarısında dilinizi seçip “OK” butonuna basınız. 

Ayarlar düğmesine bastığınızda çıkan ekranda çeviri dilini seçebilir ve istediğiniz bazı ayarları da yapabilirsiniz. 

Artık altyazıda bilmediğiniz kelimenin üzerine gelince Türkçe karşılığını, kelimenin üzerine bir kere tıkladığınızda telaffuzunu duyabileceksiniz. Sağ tarafta bulunan altyazılar sekmesinde tüm bölümünün konuşmalarını görebilirsiniz. Beğendiğiniz ve  daha sonra incelemek istediğiniz cümleleri yıldız işaretini tıklayarak “Save” edebilirsiniz, fakat bu özelliği ücretli. Yine sağ tarafta bulunan print kısmına tıkladığınızda bölümün İngilizce konuşmalarının Türkçe karşılıklarını da bulabilirsiniz.

İzleyeceğiniz içeriklerin ana dili de önemli. İngilizce-Türkçe çeviri istiyorsanız buna da dikkat etmelisiniz. Benim çok işime yarıyor. Umarım sizin içinde faydalı olur. Esen kalın…

1996 Erzurum doğumluyum. Erzurum Atatürk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Sürekli gelişime inanan, öğrenmeye açık, araştırmayı ve çalışmayı seven, insanlar ile öğrendiğim bilgilerimi paylaşmaktan mutluluk duyan birisiyim. Bu blog sayesinde, kendi öğrendiğim ve merak ile öğrenmeye devam ettiğim bilgileri yazıya dökerek sizlere aktarmak istiyorum. Fayda sağlamasını umut ediyorum… Hayallerinizi canlı tutun. Bir şeyi başarmak, kendinize inanmak, vizyon, çok çalışmak, kararlılık ve adanmışlık gerektirir. İnanan için her şeyin mümkün olduğunu unutmayın. (Gail Devers)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: