Yalın Üretim

KAİZEN: Sürekli İyileştirme

Merhabalar, bu yazımda sizlere sürekli iyileştirme dediğimiz KAİZEN teriminden bahsedeceğim.

Kelime anlamın bakacak olursak Kaizen, Japoncadaki değişim ( kai ) ve daha iyi (zen) anlamına gelen kelimelerin birleşimi ile oluşup, sürekli iyileştirme anlamına gelmektedir. Amacı üretimdeki süreçleri küçük ama etkili değişikler ile daha iyi hale getirebilmektir. Daha iyi sonuçlar elde etmek süreçlerin daha iyi hale getirilebilmesi olduğu için kaizen, üretimde prosese öncelik tanıyan bir yöntemdir.

“Standartların Olmadığı Yerde Kaizen Olmaz” – TAİİCHİ OHNO

Bu ifadeye bakarak aslında PUKO döngüsünün Kaizen de önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz.  Bu döngü sürekli iyileşmeyi sağlamada kullanılan temel yaklaşımdır.

Planla kısmında probleminin tanımlanması, durum tespiti, problemin kök neden analizi ve alınacak önlemlerin planlanması yapılır. Uygulama kısmında alınacak önlemler uygulanır. Sonuçlar kontrol edilir ve sistem standart hala getirilerek önlemler alınır.

Tanım kısmında dediğimiz gibi süreçler küçük ama etkili değişiklikler ile daha iyi hale getirilebilir. Bunu sağlayan güzel bir örneği sizlerle de paylaşmak istedim.

  • Amerikan Havayolları, 1987 yılında maliyetleri düşürmek üzere bir çalışma başlatmış ve yapılan inceleme ve gözlemlerin sonucunda First Class yolcularının %80’inin salatada sunulan zeytinlerin hepsini yemediği tespit edilmiştir. Bu sebeple salatalardan bir adet zeytin eksiltmek suretiyle, yıllık 40.000 USD kar elde edilmiştir.

Çalışma ortamlarında ekipler halinde uygulanabileceği gibi, hayatımızın bir çok alanında da uygulayabilir ve başarılı sonuçlar elde edebiliriz. 😉

1996 Erzurum doğumluyum. Erzurum Atatürk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Sürekli gelişime inanan, öğrenmeye açık, araştırmayı ve çalışmayı seven, insanlar ile öğrendiğim bilgilerimi paylaşmaktan mutluluk duyan birisiyim. Bu blog sayesinde, kendi öğrendiğim ve merak ile öğrenmeye devam ettiğim bilgileri yazıya dökerek sizlere aktarmak istiyorum. Fayda sağlamasını umut ediyorum… Hayallerinizi canlı tutun. Bir şeyi başarmak, kendinize inanmak, vizyon, çok çalışmak, kararlılık ve adanmışlık gerektirir. İnanan için her şeyin mümkün olduğunu unutmayın. (Gail Devers)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: