Yalın Üretim

MTM: Metod Zaman Ölçümü

Selamlar 😉 Yaptığım anket sonucunda en çok oyu alan MTM yöntemi oldu. O halde MTM  yöntemi nedir okuyup öğrenelim. 🙂

MTM “Methods Time Measurement” (Metod Zaman Ölçümü) baş harflerinden oluşmaktadır. MTM üretim süreçlerinin planlamasında büyük önemi olan iş planlaması, zaman etüdü ve işletme organizasyonunun gerçekleştirilmesinde kullanılan bir metottur.  İşi gerçekleştirmek için belirlenen metodun zamanını belirler. Yani Zaman belirleme yöntemidir diyebiliriz.

Metot Etüdü ve Zaman Etüdü , MTM ‘de bir bütün halindedir. MTM’de metotlar çalışma zamanları için ölçü niteliğindedir. Bir işi yapmak için belirlenen metot; hareketleri ve etkenleri belirler. Hareketler ve etkenler ise bunları gerçekleştirme süresini belirler. MTM’ de kronometre ile süre tutma yoktur. Yapılan çalışmalar sonucunda standart hale getirilmiş ve tüm dünya da kabul görmüş,  belirlenmiş hareketlerin yapılma sürelerini  gösteren zaman tabloları vardır. Üretimde el ile yapılması gereken herhangi bir işi ve bu iş için insanların çalışmaları sırasında yaptıkları temel vücut hareketlerini analiz edip, çalışan insanın hareketleri optimize ederken aynı zamanda iş üzerinde iyileştirme yapan bir yöntemdir. 

Yöntem uygulanmadan önce tüm iş süreçleri belirlenir. Örneğin küçük bir vida alma işleminde bile; vidayı alacağı yere gitmesi, kutuya uzanması, vidayı kavraması, geri dönmesi ve vidayı gerekli olan yere takması gibi adımlar tek tek yazılır. Yapılacak işin safhaları tanımlandığında ise standart olan tablolardan işin yapılması için gerekli olan süreler eklenir ve zaman belirlenmiş olur.

Bu işlem gerçekleştirirken vidayı kavrama zorluk derecesine göre kodlanır. Eğer tek başına duran bir nesne ise alması kolaydır. Karışık duran nesneler içinden almak zordur. Yığın halinde ise avuç dolusu olarak almak gereklidir. Bu durumlara göre gerekli kodlamalar yapılır.

MTM’ in süre birimi TMU (Time Measurement Unit) olup, 

1 TMU = 10-5 saat  (0.036 sn = 0.0006 dk)  baz alınarak hesaplamalar yapılır.

Belirli temel işlemler vardır. Bunlar ;

  1. Almak ve yerleştirmek
  2. Yerleştirmek
  3. Yardımcı madde/ alet kullanmak
  4. Çalıştırmak
  5. Hareket devreleri        

MTM sistemi, insan tarafından yapılan herhangi bir işin ölçümüne esas olan temel çalışma hareketlerini ve bu hareketlerin gerçekleştirilmesi için gerekli olan normal süre değerlerini sağlamaktadır. Tanımlanan diğer hareketler ise şu şekildedir;

MTM çalışmasının hedefi “% 100 Performans” tanımıyla ilk seferde doğru yapma hedefine dayanmaktadır. Bu felsefeyle MTM her hangi bir işi sürdürülebilir bir şekilde, farklı performansta çalışan ayrımı gözetmeksizin değerlendirmeye çalışır. Bu şekilde proses, kişilere bağlı kalmadan her zaman ve dünyanın her yerinde doğru bir şekilde değerlendirilmiş olur. 

1996 Erzurum doğumluyum. Erzurum Atatürk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Sürekli gelişime inanan, öğrenmeye açık, araştırmayı ve çalışmayı seven, insanlar ile öğrendiğim bilgilerimi paylaşmaktan mutluluk duyan birisiyim. Bu blog sayesinde, kendi öğrendiğim ve merak ile öğrenmeye devam ettiğim bilgileri yazıya dökerek sizlere aktarmak istiyorum. Fayda sağlamasını umut ediyorum… Hayallerinizi canlı tutun. Bir şeyi başarmak, kendinize inanmak, vizyon, çok çalışmak, kararlılık ve adanmışlık gerektirir. İnanan için her şeyin mümkün olduğunu unutmayın. (Gail Devers)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: