Yalın Üretim

Yalın Üretimi Sağlamanın Yolları 2-3

Yalın bir pazartesiye merhaba diyerek başlayalım. 😉

Yalın üretimi sağlamanın yolları dedik. İlki takt zamanına göre üretim yapmaktı. Bu yazıda 2. ve 3. adımı birlikte ele alacağım.

2.Uygun olan her yerde sürekli akışı sağlayabilmektir.

Bir proseste üretilen ürünün diğer üretim prosesine arada bekleme yapmadan geçebilmesini sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için proseslerin çevrim sürelerinin eşit olması gerekmektedir.

Üretim prosesinde israfları ortadan kaldırarak  çevrim süreleri eşitlenebilir ise sürekli akışı sağlayabilmek süreçler arasındaki israfları da yok edecektir.

3.Sürekli akışın uygulanamadığı yerlerde üretimi kontrol edebilmek için süpermarket kullanın.

Süpermarket iki ayrı prosesi çekme sistemi ile birbirlerine bağlar. Bir sonraki prosesin süpermarketten çekişleri, bir önceki prosesin neyi, ne zaman ve ne kadar üreteceğini belirler.

  • Müşteri; Süpermarket rafından ihtiyacı olan ürünü, ihtiyacı olduğu zaman çeker.
  • Tedarikçi; Raftan çekilen ürünü tamamlamak için üretim yapar.
  • Amaç: Çizelgeleme yapmadan tedarikçinin üretimi kontrol etmesi, yani, ürün akışlarına bağlı olarak üretimi düzenlemesidir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Esen kalın 🙂

1996 Erzurum doğumluyum. Erzurum Atatürk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Sürekli gelişime inanan, öğrenmeye açık, araştırmayı ve çalışmayı seven, insanlar ile öğrendiğim bilgilerimi paylaşmaktan mutluluk duyan birisiyim. Bu blog sayesinde, kendi öğrendiğim ve merak ile öğrenmeye devam ettiğim bilgileri yazıya dökerek sizlere aktarmak istiyorum. Fayda sağlamasını umut ediyorum… Hayallerinizi canlı tutun. Bir şeyi başarmak, kendinize inanmak, vizyon, çok çalışmak, kararlılık ve adanmışlık gerektirir. İnanan için her şeyin mümkün olduğunu unutmayın. (Gail Devers)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: